Dzień Bosych Stóp
Od dawna wiadomo, że chodzenie boso pozytywnie wpływa na duszę i ciało. Dzień Bez Skarpetek to okazja do uwolnienia naszych stóp od więzi skarpetek i butów.
Chodzenie boso ma wiele korzyści. W naszym przedszkolu przypomina o tym fizjoterapeutka i terapeutka integracji sensorycznej p. Agata Lipus.
Po pierwsze, chodzenie boso pomaga we wzmocnieniu mięśni stóp i nóg, co jest istotne dla ogólnej stabilności i zdrowia ciała. To również doskonała okazja do rozwoju propriocepcji - zdolności do rozpoznawania pozycji ciała w przestrzeni.
Stopy pełnią funkcję naturalnego amortyzatora podczas chodzenia i biegania. Skomplikowana sieć mięśni i ścięgien pomaga w absorbowaniu siły uderzenia.
Chodzenie boso pozwala na lepszy kontakt stóp z podłożem, co może poprawić równowagę i propriocepcję.
Badania wskazują, że kilkanaście minut dziennie, kiedy dziecięce gołe stopy dotykają podłoża, wpływa na poprawę snu malucha.
Bose stopy pomagają w doświadczaniu świata. To szczególnie ważne w przypadku dzieci. Dzięki temu maluchy mogą bez ograniczeń przenosić ciężar swojego ciała, ocenić fakturę i temperaturę podłoża.
Chodzenie boso dla dzieci rekomenduje Amerykańska Akademia Pediatryczna. Według AAP chodzenie boso zapewnia najlepszy rozwój stopy i postawy małego człowieka.